Masaż Tajski – Co to? Na czym polega? Dla kogo?
 

MASAŻ TAJSKI – CO TO? NA CZYM POLEGA? DLA KOGO?

W Artykule:
Czym jest masaż tajski?
Jakie są jego korzenie?
Jaki są za i przeciw?
Komu może pomóc?

CZYM JEST MASAŻ TAJSKI? NUAD THAI.

Wyobraź sobie przestrzeń, w której jest Ci bezpiecznie I wygodnie, leżysz sobie zanurzając się w delikatnych dźwiękach relaksującej muzyki, a do Twoich nozdrzy dochodzi delikatny zapach olejków kojących Twoje zmysły.

Jest Ci przyjemnie ciepło, czujesz dotyk dłoni na swoim ciele, możesz pozwolić sobie odpłynąć. Możesz pozwolić sobie na błogostan.
Brzmi zachęcająco?

Chcę Ci opowiedzieć o terapii, która pozwala osiągnąć stan głębokiego relaksu na poziomie ciała, umysłu I ducha – o Nuad Thai, starożytnej praktyce łączącej elementy medytacji, gimnastyki I masażu, która liczy sobie blisko 2500 lat, a dziś jest wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

JAK WYGLĄDA MASAŻ TAJSKI

Tradycyjny masaż tajski wykonywany jest na sucho, tzn. bez użycia olejków, a masowany pozostaje w wygodnym, zapewniającym swobodę ruchów ubraniu, najlepiej z naturalnych włókien. Do masażu nie potrzeba stołu, a jedynie matę lub twardy materac leżący bezpośrednio na podłodze, gdyż cały masaż wykonuje się w ”parterze”.

Sam masaż nie ma też nic wspólnego z pocieraniem mięśni – ciało jest raczej dociskane, ugniatane, rozciągane czy tez kołysane, by usunąć napięcia, poprawić elastyczność I zrelaksować.
Używa się do tego rąk, kciuków, łokci, przedramion, stóp.
Często zaczyna się go od stóp, a kończy na głowie.

Masaż Tajski, połączenie różnych metod

Masowany przyjmuje też różne pozycje, często też przypominające jogiczne asany połączone z oddechem i głębokim, rytmicznym dociskiem. Tempo jest miarowe, spokojne. Z tego względu masaż tajski często jest też określany mianem jogi pasywnej, gdzie to masażysta wykonuje ćwiczenia ciałem masowanego.

Znajdziesz tu również wiele elementów, takich jak refleksoterapia (masaż stóp), akupresura stymulująca przepływ energii, praca z powięzią, a nawet ziołolecznictwo, gdyż można wykonywać masaż gorącymi ziołowymi kompresami niczym stemplami.

JAK DZIAŁA NUAD THAI?

Masaż tajski ma swoje korzenie w buddyzmie i łączy w sobie wpływy innych starożytnych systemów, takich jak Ajurweda i tradycyjna Medycyna Chińska, a jego twórcą jest osobisty lekarz i przyjaciel Buddy, doktor Shivago.

Sesję masażu rozpoczyna się krótką medytacją, modlitwą która pomaga skupić się nie tylko na fizycznych potrzebach masowanego, ale również na emocjonalnych i duchowych oraz na przepływie energii w ciele. Bez tej świadomości masaż staje się tylko mechanicznym, skomercjalizowanym zabiegiem.

Energia witalna przepływa kanałami energetycznymi, zwanymi liniami Sen, które przypominają rozległą sieć łączącą się z czakrami.

W CZYM POMOŻE MASAŻ TAJSKI?

Masaż tajski ma na celu poprawę i zrównoważenie przepływu energii, poruszenie zastojów, zlikwidowanie napięć mięśniowych, poprawienie ruchomości I elastyczności stawów. Masaż ten jest zabiegiem relaksacyjnym i leczniczym w różnych dolegliwościach,
a stosowany profilaktycznie polepsza kondycję fizyczną i odporność.

Emocje są integralną częścią naszej istoty i wpływają na nasze samopoczucie, a zdrowie emocjonalne jest powiązane z przepływem energii w ciele. Masaż tajski może również pomóc w uwolnieniu blokad energetycznych, które powstają w wyniku stresu i napięcia emocjonalnego. Przyjmowane pozycje czy techniki, takie jak rozciąganie, ucisk pomagają uwolnić napięcie z ciała i odzyskać wewnętrzną równowagę i harmonię.

Za i Przeciw

Korzyści masażu tajskiego są liczne:
-głęboko relaksuje, zmniejsza niepokój, bezsenność
-doenergetyzowuje, zapewnia poczucie odnowy, odświeżenia
-uśmierza bóle głowy, migreny
-redukuje bóle kręgosłupa, pleców, barków
– zmniejsza sztywność i bóle stawów
– zwiększa elastyczność i zakres ruchu, polepsza przepływ krwi i dostarczanie tlenu do mięśni

Oczywiście są też przypadki, kiedy masaż nie jest wskazany.
Zawsze trzeba poinformować masażystę o bieżących dolegliwościach czy chorobach przewlekłych.

Przeciwskazaniem są ostre stany zapalne, gorączka, choroba nowotworowa, cukrzyca, niektóre choroby skóry, układu krążenia.
Masażu nie wykonuje się także osobom pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.

Masaż tajski to nie tylko forma terapii fizycznej- dzięki wykorzystaniu technik oddechowych, medytacyjnych i fizycznych masaż pomaga zrównoważyć i odblokować energię w ciele, uwolnić emocje, poprawić samopoczucie i uzyskać głębsze zrozumienie swojego ciała i umysłu.


Po więcej informacji i praktyki zapraszamy na Nasze social media INSTAGRAMA oraz FACEBOOKA i YOUTUBE
Zostańmy w kontakcie!

MOJA DROGA

Moja droga do masażu rozpoczęła się dawno temu poszukiwaniem zajęć, które łączyłyby fizyczne ćwiczenia z wewnętrzną równowagą
i wyciszeniem. Tak w moim życiu pojawiła się joga, która stopniowo wprowadzała harmonię w sferze fizycznej, a później powolutku pomagała układać wnętrze. Z czasem dołączyła do niej gimnastyka słowiańska, joga kundalini i coraz większa potrzeba rozwoju duchowego.

Zaobserwowałam też, że nie można tych aspektów rozdzielać, lub rozwijać jedno kosztem drugiego.

Ja jestem- mam ciało, które mi tu służy na ziemi, więc należy o nie dbać, tak jak o duszę.

Na pewnym festiwalu świadomościowym miałam okazję poznać masaż tajski, który pięknie łączy te warstwy człowieka w jedną całość.
Tak oto w dużym skrócie pojawił się w moim życiu sposób na to, by móc pomagać ludziom wykorzystując do tego swoje ręce.

Cały czas uczę się słuchać siebie, odczytywać znaki, które mi wysyła ciało i wszechświat, używając mojej intuicji, Kronik Akaszy, wiedzy z zakresu Totalnej Biologii, Tradycyjnej Medycyny chińskiej, aromaterapii. Jeśli ten artykuł zainspirował Cię do dalszego eksplorowania tematu i masz ochotę dowiedzieć się więcej, zapraszam do wysłuchania naszej rozmowy na live TUTAJ

Justyna Woźniak pomaga Kobietom poczuć się dobrze w swoim ciele. Zapraszam Cię do Błogostanu, świata relaksującego masażu tajskiego. Możesz tu odpocząć, doświadczyć rozluźnienia i dobrego dotyku, zanurzyć się w dźwiękach kojącej muzyki i delektować się cudownymi zapachami olejków eterycznych.

Informacje i linki specjalistki znajdziesz TUTAJ

Copyright © 2024 Duchowi.pl - Znajdź holistycznych specjalistów I wiedzę I miejsca I wydarzenia
Projekt i wykonanie : EGDDesign
Scroll to top