Poród w Głębokim Relaksie – Hipnoporód. Łagodne narodziny dla matki i dziecka

Poród w Głębokim Relaksie – Hipnoporód. Łagodne narodziny dla matki i dziecka

Poród w głębokim… relaksie?
Czy to w ogóle możliwe?

No cóż… obecnie narodziny dziecka kojarzą się raczej z bólem, paraliżującym strachem a czasem też z traumą. Na szczęście nie musi tak być. Oprócz czynników zewnętrznych, na które kobieta ma stosunkowo niewielki wpływ, ogromne znaczenie ma jej fizyczne oraz mentalne przygotowanie do porodu.

To nie magia, to nauka!


Jest coraz więcej badań potwierdzających niesamowite zdolności naszego umysłu. Programy przygotowujące do porodu w Głębokim Relaksie
wykorzystują neuroplastyczność mózgu i naturalne predyspozycje adaptacyjne układu nerwowego. Ale po kolei.
Czy wiesz, że samo wyobrażanie sobie, że używa się konkretnych mięśni powoduje ich wzmacnianie?
Oto wynik pewnego eksperymentu przeprowadzonego przez dr G.Ue i K. Cole:
Po 4 tygodniach określonego wcześniej prostego ćwiczenia siła mięśni u osób w „grupie fizycznej” zwiększyła się średnio o 30 procent, a w „grupie mentalnej” – aż o 22.
(Norman Doidge „Mózg zmienia się sam”)

Jak to możliwe?

Otóż regularne wykonywanie konkretnej czynności w myślach wywołuje aktywację neuronów odpowiedzialnych za to działanie w
rzeczywistości; w konsekwencji wzmacniają się połączenia neuronalne odpowiedzialne za pracę tych mięśni.

Wniosek: Nasz mózg nie rozróżnia tego, co sobie wyobrażamy od tego, co robimy naprawdę. (A jeśli mi nie wierzysz, przypomnij sobie, jak
intensywnie reaguje Twoje ciało i jak realny jest twój strach podczas oglądania thrillera czy horroru).
Sportowcy zmuszeni do czasowej rezygnacji z ćwiczeń fizycznych podczas rekonwalescencji regularnie wyobrażają sobie trening ze wszystkimi
możliwymi szczegółami – dzięki temu ich powrót do pełnej sprawności jest zdecydowanie łatwiejszy.


Dołącz do Nas już dziś! TUTAJ

Niezależnie od uprawianej dyscypliny trening wyobrażeniowy staje się również nieodzownym elementem usprawniającym optymalne przygotowanie do zawodów. Podobne ćwiczenia mentalne wprowadza się również pomocniczo w fizjoterapii i rehabilitacji pourazowej.

Treningi mentalne dla kobiet w ciąży


Jak kobieta spodziewająca się dziecka może w pełni wykorzystać potencjał jej własnego umysłu?
Oczywiście jak najczęściej wyobrażać sobie swój dobry poród oraz skorzystać z jednego z programów przygotowujących do porodu w Głębokim Relaksie.

Regularne ćwiczenia mentalne rozluźniające mięśnie wzmocnią połączenia neuronalne odpowiedzialne za uwalnianie napięć z ciała i pozwolą jej łatwiej się relaksować i rozluźniać – również w czasie porodu.

Dlaczego to takie ważne?


Aby uniknąć tzw. zamkniętego koła bólu: To sytuacja, w której stres i brak poczucia bezpieczeństwa aktywują w ciele odruch „walki, ucieczki lub zamrożenia” i mięśnie automatycznie się napinają. Spięte mięśnie powodują, że zwiększa się odczucie bólu, a to wywołuje strach przed bólem i jeszcze większy stres. Hormony stresu mogą zablokować wydzielanie głównego hormonu porodowego – oksytocyny i wyciszyć skurcze, z kolei napięcia mięśni, przeciążenie i brak rozluźnienia w obrębie miednicy mogą skutkować niedającym się zniwelować zmęczeniem i przedłużyć poród.

Głęboki Relaks ma jeszcze jedną ważną funkcję – poprzez otwarcie furtki do nieświadomej części umysłu daje możliwość nadpisania dotychczasowych niewspierających przekonań i zastąpienia ich pozytywnymi sugestiami i afirmacjami.

Ciało i umysł mogą się zmieniać i adaptować, jeśli poddać je odpowiedniemu treningowi. Można łatwo wykorzystać naturalne zdolności umysłu i nauczyć go, jak reagować na doznania w porodzie w sposób, który daje poczucie spokoju i rozluźnienie. Regularnie ćwicząc ten efekt w czasie ciąży, wzmacnia się go na tyle, żeby zmienił się w automatyczny mechanizm reakcji na doznania podczas porodu. W efekcie skurcze macicy wcale nie muszą być odczuwane jako ból.

Jak zmienić „oprogramowanie” swojego mózgu?


Używając odpowiedniego klucza – Głębokiego Relaksu.
Na co dzień nasz mózg pracuje na wysokich obrotach, zwykle na częstotliwościach Beta. Tryb Alfa to stan szeroko rozumianego relaksu – zadziewa się np. w czasie masażu, kąpieli, w kontakcie z naturą, podczas pracy twórczej, ale też przy rutynowych czynnościach – prowadzeniu auta, myciu naczyń czy podczas oglądania telewizji. To przyjemny i naturalny stan, w którym rozgorączkowany, analityczny umysł „odpuszcza”, wycisza się i zwalnia.

Podczas głębokiego snu nasz mózg pracuje na częstotliwości Delta, z kolei Theta to stan między snem a jawą, odnotowywany np. podczas medytacji, ale też zaraz po obudzeniu i tuż przed zaśnięciem.
W hipnozie i autohipnozie chodzi o naturalne spowolnienie pracy mózgu do częstotliwości Alfa lub Theta. Otwiera to drogę do podświadomości i pozwala zapisać w niej pożądane, pozytywne afirmacje i zmienić ukształtowaną wcześniej matrycę reakcji i przekonań. Nie musisz obawiać się autohipnozy, bo tak naprawdę zapadasz w nią co najmniej dwa razy dziennie.

Planeta Poród

Na poziomie biologicznym jesteśmy ssakami. Natura wyposażyła nas w naturalne i skuteczne mechanizmy niezbędne do przetrwania gatunku. Jednym z nich jest obniżenie aktywności Kory Nowej podczas porodu i przejęcie kontroli przez tzw. gadzi mózg.
Do głosu dochodzą pierwotne instynkty a wszystko inne oprócz rodzenia traci na znaczeniu – to dlatego w drugiej fazie porodu kontakt z kobietą może być utrudniony lub prawie niemożliwy – mówi się, że kobieta jest wtedy na planecie Poród (i nie powinno się jej stamtąd siłą zabierać).

Wraz z postępem naturalnego porodu zmniejsza się częstotliwość pracy mózgu – z Beta do Alfa i Theta pod koniec porodu. Zwykle dzieje się to zupełnie nieświadomie, ale można wypracować w sobie łatwość wchodzenia w ten stan.

Kursy hipnoporodu

W Polsce dostępnych jest kilka różnych kursów hipnoporodu, które mogą różnić się szczegółami, ale bazują na tych samych założeniach. Niektóre kursy zawierają gotowy pakiet relaksacji i innych materiałów do samodzielnej pracy, są też takie, których dodatkowym atutem będą indywidualne lub grupowe spotkania z instruktorką hipnoporodu (na żywo lub online) oraz bardziej spersonalizowane nagrania relaksacyjne.

Niezależnie od rodzaju kursu głównym zadaniem przyszłej mamy jest codzienne (lub przynajmniej regularne) słuchanie kolejnych relaksacji z wizualizacjami i pozytywnymi sugestiami, których celem będzie między innymi: stworzenie swojego mentalnego Bezpiecznego Miejsca i Tarczy Ochronnej, zbudowanie i wzmocnienie odpowiednich kotwic mentalnych oraz wytrenowanie błyskawicznego wchodzenia w stan Głębokiego Relaksu przydatnego w porodzie.

Program przygotowujący do hipnoporodu najlepiej rozpocząć przed 28 tyg. ciąży. Co ważne, umiejętności mentalne nabyte w trakcie kursu pozostają w naszej podświadomości na dłużej – nawet na kilka lat, dlatego z powodzeniem można z nich korzystać w połogu i później.

Korzyści, jakie daje przygotowanie do porodu w Głębokim Relaksie:
• zmniejszenie lub zniesienie odczucia bólu
• większa efektywność porodu dzięki wcześniejszemu uwolnieniu blokad mentalnych
• mniejsze ryzyko interwencji medycznych
• poczucie komfortu i większa pewność siebie
• poczucie kontroli
• zharmonizowanie pracy ciała i umysłu
• wewnętrzny spokój
• lepszy kontakt ze swoją intuicją
• spokojniejszy start dla dziecka

Program daje wymierne korzyści nie tylko rodzącej, ale i towarzyszącemu jej partnerowi, ponieważ przez konkretne narzędzia (m.in. wypracowane wspólnie kotwice mentalne) daje mu poczucie sprawczości i możliwość konkretnego wsparcia na sali porodowej. Stan emocjonalny ciężarnej ma, za sprawą hormonów, bezpośredni wpływ na dziecko, dlatego rozluźnienie, poczucie komfortu i wewnętrzny spokój kobiety liczą się niejako podwójnie. Głęboki Relaks jest dla dziecka nie tylko bezpieczny – jest wręcz pożądany.

Hipnotyczny obrót dziecka

Zdarza się, że mimo zbliżającego się terminu porodu* dziecko wciąż nie jest ustawione główką w dół. Tu z pomocą przychodzi np. Program Hypnobirthing Poland, zawierający dwie dodatkowe relaksacje nakierowane na hipnotyczny obrót dziecka. Ich skuteczność wynosi aż 81% po trzykrotnym wysłuchaniu nagrania. O wynikach badań naukowych przeczytasz TUTAJ
*Hipnotyczny obrót dziecka proponuje się po skończonym 36 tyg. ciąży.

Jak personel szpitala reaguje na pomysł porodu w hipnozie?

Być może myślisz sobie: No dobrze, ale co na to personel szpitala? Hipnoporód w praktyce wygląda tak, że rodząca aktywuje i podtrzymuje w sobie stan Głębokiego Relaksu i po prostu ma włączony głośnik lub słuchawki.

Dla personelu nie ma znaczenia, czy w tle słychać muzykę etniczną, szum oceanu czy porodową relaksację z afirmacjami. To, jak przygotowanie mentalne kobiety na etapie ciąży przełoży się na przebieg samego porodu jest kwestią bardzo indywidualną. Położne mogą zauważyć u rodzącej np. większy spokój, bycie bardziej „w sobie” i mniejszą potrzebę kontaktu, może być też tak, że jedynym „widocznym” efektem kursu będzie po prostu bardziej sprawny poród.

Pamiętajmy, że przygotowanie do hipnoporodu ma na celu stworzenie subtelnej i niewymiernej mentalnej matrycy bezpieczeństwa, i choć ta jest niewidoczna gołym okiem, ma kluczowe znaczenie dla dobrostanu kobiety. Obowiązujący od lat Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej zalicza różne techniki relaksacyjne do niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu, jako takie są w szpitalach akceptowane i nie powinny wywoływać negatywnych reakcji personelu medycznego. O wcześniejszym przygotowaniu do hipnoporodu i potrzebie korzystania z nagrań można wspomnieć w Planie Porodu.


Po więcej informacji i praktyki zapraszamy na Nasze social media INSTAGRAMA oraz FACEBOOKA i YOUTUBE
Zostańmy w kontakcie!

Doświadczenia instruktorki

Lubię pracować z ciężarnymi wg Programu Hypnobirthing Poland, bo za każdym razem jest to inny rodzaj współpracy, oparty na indywidualnych potrzebach i preferencjach pary. Cenię sobie bezpośredni kontakt z nimi, możliwość wzmacniania relacji i obserwowania podczas kolejnych spotkań, jak w praktyce działają nagrywane przeze mnie relaksacje i co jeszcze można zrobić, żeby jak najlepiej parę wesprzeć. Szczególnie wzrusza mnie przygotowanie nagrania z afirmacjami zawierającymi imię mającego narodzić się dziecka. Zwykle po kilu tygodniach słuchania nagrań i wizualizacji kobiety odczuwają pierwsze różnice w podejściu do ciąży i porodu. Ekscytujące jest też to, że choć ich doświadczenia hipno-porodowe bywają bardzo różne, każda moja klientka umiała określić dokładnie, co dał jej kurs i co najbardziej jej pomogło.

Naprawdę warto jak najlepiej przygotować się na pierwsze spotkanie z dzieckiem – wydarzenie ważne dla całej rodziny i tak wyjątkowe, że pamięta się je do końca życia. Ufam, że poród może być dobrym i wzmacniającym doświadczeniem. Jeśli czujesz podobnie, zachęcam do kontaktu.


Beata Grześkowiak – Instruktorka Hypnobirthing Poland i doula
Więcej o specjalistce znajdziesz TUTAJ

Copyright © 2024 Duchowi.pl - Znajdź holistycznych specjalistów I wiedzę I miejsca I wydarzenia
Projekt i wykonanie : EGDDesign
Scroll to top