Psychologia i Duchowość – Holistyczny Rozwój

Psychologia i Duchowość – Holistyczny Rozwój

Słowo psychologia w oryginalnym znaczeniu to nauka o duszy, badanie duszy. Przez wiele lat jednak duchowość nie była elementem automatycznie uznawanym za ważną część pracy psychologicznej czy terapeutycznej, mimo, iż według wielu jest integralną częścią naszej psychiki i naszego rozwoju.

Czym jest praca psychologiczna?

Tradycyjnie w pracy psychologicznej skupiamy się na rozwoju emocjonalnym, nawykach w myśleniu i zachowaniu, relacjach ze sobą i z innymi. Ma to na celu polepszenie jakości życia i codziennego funkcjonowania.

W czasie pracy psychologicznej możemy zrozumieć dlaczego pociągają nas pewne osoby, aktywności czy tematy, a na inne nie zwracamy uwagi.; dlaczego tak a nie inaczej reagujemy czy postępujemy i zmienić te zachowania.

Zazwyczaj praca psychologiczna nie odnosi się w ogóle do pojęć takich jak dusza czy energia, jedynie niektóre dziedziny psychologii (jak np. psychologia transpersonalna i w mniejszym stopniu psychologia egzystencjalna) odnoszą się do tych zagadnień.

Czym jest praca z duchowością?

Praca z duchowością jest obecnie bardzo popularnym tematem.

Uzdrowiciele, jasnowidze i osoby które pracują z energią, które widzą i słyszą więcej zawsze istniały i służyły innym
i to jest bardzo ważna przeciwwaga do postrzegania naszej rzeczywistości tylko poprzez pryzmat materii i umysłu.

Ogólnie praca z duchowością zakłada, że wszystko jest ze sobą połączone, i nasza dusza wyraża się poprzez nasze ciało i emocje.

Kiedy chorujemy czy odczuwamy silne emocje to jest to znak od naszej duszy czy naszego Wyższego Ja, że coś jest nie tak i sygnał,
że mamy się temu przyjrzeć.

Zazwyczaj praca z duchowością wiązała i wiąże się z balansowaniem pewnych energii w naszym polu, usuwaniem pewnych energii
i zapraszaniem innych, przywracaniem równowagi, która została gdzieś kiedyś zaburzona, poprzez pewne wydarzenia zewnętrzne lub sytuacje które być może ciągną się za nami lub istnieją tak głęboko w nas, że nie umiemy sobie z nimi na poziomie świadomym poradzić.

Generalnie praca z duchowością ma na celu przywrócenie balansu różnym systemom w naszym ciele nie-fizycznym.

Co daje praca holistyczna w porównaniu do pracy tylko z psychologią albo tylko duchowością? Dlaczego te dziedziny łączę?

Uważam, iż sama praca psychologiczna, jak i sama praca duchowa bardzo często nie jest wystarczalna i dlatego problemy powracają.
W swojej pracy łączę te dwie dziedziny, by dać swoim klientom pełną, holistyczna usługę.

Chcę, by potrafili zrozumieć źródło swoich trudności (które często leży nie tylko poza tym co świadome, a także poza tym jednym wcieleniem w którym się aktualnie spotykamy), tak by mogli oni zadbać o siebie i swoja przyszłość w sposób bardziej trwały.

Dzięki studiowaniu i praktykowaniu Uważności Mindfulness już od 17 lat wiem, że karmimy się nie tylko tym co jemy ale także tym co oglądamy, słuchamy, z kim przebywamy.

Wszystko co robimy w życiu albo nas odżywia albo nas drenuje i to od naszej uważności zależy, które zachowania i reakcje będziemy kultywować i czego chcemy doświadczać.

Chcesz pracować ze sobą na wielu płaszczyznach? – Odkryj Karty Głębokiego Poznania TUTAJ (przy.red)

Jak zaczęłam praktykować psychologię holistyczną
i integrować psychologię z duchowością?

Dla mnie osobiście te dwa tematy są ze sobą nierozerwalnie połączone.

Mimo, że jestem z wykształcenia psycholożką kliniczną i przez wiele lat pracowałam jako psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, to zawsze interesowały mnie alternatywne i holistyczne podejścia do naszego zdrowia fizycznego.

W takich systemach jak Ajurweda czy Tradycyjna Medycyna Chińska nie istnieje oddzielna gałąź nauki, która mówi tylko o emocjach czy umyśle, według tych systemów ciało i duch są ze sobą połączone.

Na poziomie intuicyjnym zawsze było to dla mnie oczywiste, jednak dopiero gdy skończyłam podyplomowe studia z medycyny funkcjonalnej zrozumiałam jak silnie, to co jemy, jaki prowadzimy styl życia i jakimi aktywnościami się zajmujemy, wpływa na nasze zdrowie psychiczne i równowagę emocjonalną.

Kiedy doświadczyłam swoich pierwszych Ustawień Systemowych, ponad 20 lat temu jeszcze w Polsce, zrozumiałam
i fizycznie poczułam jak działa pole energetyczne i, że tak naprawdę wszystko jest energią.

Zainteresowałam się wtedy fizyką kwantową i duchowością w ujęciu Joe Dispenzy i Grega Braden’a,
a więc oparta mocno na badaniach naukowych, ponieważ cały czas wtedy pokazałam jeszcze droga „szkiełka i oka”.

Dopiero kiedy zaczęłam pracować z Kronikami Akaszy oraz z Medycyna Roślin, jakieś 3-4 lata temu, fizycznie doświadczyłam
i zobaczyłam, że wszystko jest energią, łącznie z myślami i emocjami a więc nie mogłam już pracować inaczej. Wtedy też zaczęłam otwarcie mówić o duszy i energii w mojej pracy.

Od czego zacząć?

Od obserwowania samej siebie, samego siebie, swoich myśli, emocji, reakcji.

Może to mieć formę regularnych spotkań z samą, czy samym sobą w codziennej medytacji.
A także pisania pamiętnika lub też poprzez tzw „Check-iny”. Czyli praktykowanie częstego łączenia się ze sobą wielokrotnie w ciągu dnia, by zapytać się siebie ,,Jak się czuję i czego potrzebuję”.

Dla kobiet, które pragną pracować ze mną osobiście

W połowie kwietnia będę prowadzić 4 dniowe wiosenne warsztaty medytacyjne o uważności na Siebie i Swoją kobiecość. Jeśli czytając ten artykuł poczułaś, że holistyczne podejście Cię woła, to zapraszam na spotkanie ze mną w magicznym miejscu na Mazurach – w Ośrodku Rozwoju Osobistego i Duchowego „Tu i Teraz” w Nowym Kawkowie.
Kliknij i przeczytaj więcej o warsztatach

Kamila Hortynska
Jestem tu by podzielić się z Tobą moim 20-letnim doświadczeniem terapeutycznym. Z wykształcenia jestem doktorem psychologii klinicznej, psychoteraputką w podejściu poznawczo-behawioralnym, nauczycielką uważności mindfulness i life coachem. 4 lata temu doznałam przebudzenia kundalini i wtedy to właśnie rozpoczęła się na poważnie moja podróż ze świętą medycyną roślin, energią kundalini, Tantrą i Polem Akaszy. Udzielam sesji indywidualnych, grupowych, a także retreatów medytacyjnych i warsztatów rozwojowych.

KLIKNIJ i przeczytaj więcej o specjalistce


Po więcej informacji i praktyki zapraszamy na Nasze social media INSTAGRAMA oraz FACEBOOKA
Zostańmy w kontakcie!
(przyp. red)

Copyright © 2024 Duchowi.pl - Znajdź holistycznych specjalistów I wiedzę I miejsca I wydarzenia
Projekt i wykonanie : EGDDesign
Scroll to top