Czy prośba o wsparcie zawsze jest oznaką słabości?
Prospołeczność okiem ekspertki.
Zapraszamy na rozmowę o prospołeczności, samodbaniu i Polskim Towarzystwie Integracji Psychodelicznej z Zuzanną Machotą, Melody's Art. Zuzanna jest absolwentką psychotraumalogii i szkolenia psychoterapii DBT, a także założycielką pierwszych bezpłatnych grup wsparcia w Krakowie dla osób z zaburzeniami osobowości typu borderline i lękowymi, oraz pierwszych w Polsce dla osób potrzebujących integracji doświadczeń psychodelicznych.
Czym jest prospołeczność?
Prospołeczność to koncepcja odnosząca się do zachowań, postaw i działań, które są pozytywne i korzystne dla innych ludzi lub społeczności.
Dla mnie to trochę styl życia, część osobowości. Fachowo to ogólny termin, który obejmuje różnorodne formy pomocy, wsparcia, współczucia, zaangażowania i altruizmu skierowanego w stronę innych.
Osobiście działam prospołecznie tworząc grupy wsparcia, opłacając psychologów jak i w ubiegłym roku psychoterapię grupową, edukując i opłacając przestrzeń pomocową, gdzie mamy miejsca na spotkania jak i biblioteczkę z publikacjami o tematyce psychologii i rezyliencji, prowadząc warsztaty z zakresu samodbania i samomiłości. W kwietniu miała również premierę moja książka graficzna pt Fajnie, że jesteś! Z której dochód także zasila te cele.
OBEJRZYJ NASZĄ ROZMOWĘ Miłość do Siebie – Co daje? Jak ją odkryć? Samopomoc TUTAJ
Dlaczego zaczęłaś udzielać się prospołecznie?
Dorastałam bez dostępu do pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Pomimo problemów z zaburzeniami odżywiania czy autoagresją nigdy nie zostałam posłana na psychoterapię, a co najistotniejsze nie miałam narzędzi do radzenia sobie z moimi przypadłościami.
Dopiero jako osoba pełnoletnia mogłam zacząć szukać wsparcia na własną rękę. Zdiagnozowano u mnie zaburzenie osobowości, cPTSD oraz ADHD, dostałam ogrom pomocy i wsparcia. Pomyślałam, że gdybym wcześniej miała te narzędzia do pracy ze sobą, które mam teraz, mogłabym ominąć wiele ciężkich chwil w moim życiu. Tak zrodził się pomysł szerzenia wsparcia i integracji osób z podobnymi doświadczeniami.
Osoby mające różnego typu problemy psychiczne często mają również problemy finansowe wynikające z problemów z utrzymaniem pracy bądź używkami. To takie błędne koło: potrzebujesz pomocy psychologicznej – nie stać Cię na nią – idziesz do pracy, żeby na nią zarobić – nie dajesz sobie rady w pracy bo przecież potrzebujesz pomocy psychologicznej – tracisz pracę i jesteś w punkcie wyjścia. Psychoterapia na NFZ praktycznie nie istnieje. Terminy na CITO to lata, nie można wybrać nurtu psychoterapii, po prostu trafiasz tam, gdzie Cię przydzielą.
Wskaźnik samobójstw w Polsce przeraża, część osób czekających na wsparcie nigdy go nie doczeka.
Chciałam zwrócić dobro i wsparcie, które dostałam już jako osoba dorosła w trakcie własnego leczenia, i zrobić coś dobrego dla innych, zacząć działać. Gdyby nie tyle wspaniałych ludzi, których spotkałam na swojej drodze, mnie również by tu nie było. Obecnie działam jako koordynatorka działy pomocowego Fundacji z rąk do rąk, i tworzę Polskie Towarzystwo Integracji Psychodelicznej.Czy Polskie Towarzystwo Integracji Psychodelicznej to również inicjatywa prospołeczna?
Tak, Polskie Towarzystwo Integracji Psychodelicznej założone przeze ze mnie wraz z psychoterapeutą Patrykiem Broś-Bąk to idea stworzona z chęci pomocy osobom, które nie radzą sobie z różnymi doświadczeniami psychodelicznymi. Prowadzimy pierwsze w Polsce bezpłatne grupy wsparcia dla takich osób, działając ze znanym z niesienia pomocy Monarem i organizacją Czyste Bity.W społeczeństwie istnieje wiele mitów dot. zgłaszania się po pomoc. Czy prośba o wsparcie zawsze jest oznaką słabości?
NIGDY nią nie jest. Proszenie o pomoc lub wsparcie jest dowodem na zdrową świadomość swoich potrzeb. Udzielanie i przyjmowanie wsparcia buduje więzi, poczucie bezpieczeństwa i zaufania. Wiedza, że czasami potrzebujemy pomocy, aby osiągnąć cele lub rozwiązać problemy, pomaga nam w rozwoju.
Kto najczęściej zwraca się o pomoc?
Jaki jest schemat działania po zgłoszeniu się o pomoc? Czy jest się czego bać?
To zależy od tego z jakim problemem się zgłaszamy. Często miejscem pierwszego rzutu jest ośrodek interwencji kryzysowej bądź pogotowie psychiatryczne. Dzieje się tak dlatego, że nie raz zbyt długo zwlekamy ze zgłoszeniem się po wsparcie. W takim ośrodku mamy konsultację ze specjalistą, w wielu oferowane jest nawet parę spotkań, otrzymujemy kontakt do miejsc pomocowych i informacje co po kolei możemy dla siebie zrobić. Jeżeli jest to potrzebne dostajemy skierowanie do szpitala.
Czy jest się czego bać? Chciałabym napisać, że nie, niestety wielokrotnie pracowałam z osobami, które trafiły wcześniej na pracowników NFZ zajmujących się zdrowiem psychicznym, w których zabrakło empatii i zrozumienia. Pamiętajmy, że to tylko ten człowiek w tej chwili, a nie cała pomoc psychologiczna jest nieudolna.
Proszę szukajcie pomocy, nie zrażajcie się, pomimo że to ciężkie. Jest wiele nurtów psychoterapii, jak i wielu psychoterapeutów z danego nurtu. Polecam również szukać wsparcia przez różnego typu fundacje i stowarzyszenia.
Po więcej informacji i praktyki zapraszamy na Nasze social media INSTAGRAMA oraz FACEBOOKA
Zostańmy w kontakcie!
Jeśli chodzi o zachowania prospołeczne. Co możemy wprowadzić do codziennego życia, by wspierać innych?
Wspierać siebie. Nie mamy jak pomagać innym, jeżeli sami jesteśmy w chaosie, nie dajemy sobie rady z własnym życiem.Jeżeli nie stawiamy innym granic, bądź pozwalamy, by były one permanentnie przekraczane, nie starczy nam już energii na pomoc tym, którym chcemy. Po za tym poświęcenie komuś czasu może być nie raz ogromnym wsparciem. Wysłuchanie i okazanie empatii wobec uczuć i problemów drugiej osoby. Aktywne słuchanie i okazywanie zrozumienia. Codzienne zachowania, takie jak podziękowanie za usługi, przytrzymanie drzwi dla innych, uśmiech czy słowo wsparcia. Wypowiadanie słów podziękowania i wyrażanie wdzięczności osobom, które nam pomagają.
Oraz przyłączenie się do organizacji charytatywnych lub projektów wolontariackich, co pozwala na bezpośrednią pomoc osobom potrzebującym. Jeżeli chcesz – napisz do mnie – cały czas szukamy wolontariuszy : )
Jak wspierasz siebie i co polecasz w temacie samodbania?
Przede wszystkim korzystam z pomocy psychologa i ukończyłam własną psychoterapię. Uważam, że dbanie o swoją psychikę jest równie ważne, co dbanie o nasze zdrowie fizyczne. Praktykuję medytacje, pracę z oddechem i czuły dialog wewnętrzny.Jednym z najważniejszych filarów wspierania siebie i samodbania są moim zdaniem dbanie o swoje granice i szacunek do siebie. Świadomość i praktyka tego, czy i kiedy chcemy komuś bądź czemuś poświęcić swój czas i energię. Nauka mówienia Nie, nauka nie przyjmowania przemocy słownej i osądzania.
Jak to robić? Rozmawiając ze sobą (tylko tym czułym dialogiem wewnętrznym proszę!:) ), pytając się siebie:
Bycie swoim najlepszym przyjacielem to największe wsparcie, jakie możemy sobie dać.
– Czy ta sytuacja mi odpowiada?
– Czy chcę spędzać czas z osobą, która nie reaguje na moje prośby?
– Czy zgadzam się z tym, by ktoś tak do mnie mówił / tak mnie traktował?
A jeżeli nie, a dalej tkwię a jakiejś relacji, która mnie krzywdzi, to co zadawać sobie dalsze pytania, Co mnie trzyma w tej relacji? Dlaczego? Co mogę z tym zrobić?
Zuzanna Machota, Melody's Art
Więcej o specjalistce znajdziesz TUTAJ