Narcyz, kto to? Jak się od niego uwolnić?

Narcyz, kto to? Jak się od niego uwolnić?

Droga kobieto, Drogi mężczyzno, jeśli jesteś lub byłaś/eś w relacji z narcyzem prawdopodobnie doświadczyłaś/eś całej serii charakterystycznych dla narcyzów zachowań. Poniżej kilka z nich.

Narcyz – Co to znaczy? Narcyz, kto to?

Narcyz jest przekonany o swojej wielkości, byciu unikatowym i wyjątkowym. Nieustannie dąży do tego, aby być podziwianym.
Jest zajęty fantazjami na swój własny temat, na temat swojej błyskotliwości, inteligencji i piękna. Dlatego też siebie i swoje czyny zawsze stawia w dobrym świetle.

Otoczenie, które zna go powierzchownie nabiera się na wizerunek, który narcyz tworzy.
Często bowiem udziela się on charytatywnie, bierze udział w akcjach pomocowych i bardzo dba o nieskazitelność fasady.
Mimo, że tego nie okazuje największym lękiem narcyza jest to, że prawda o nim wyjdzie na jaw. Zrobi zatem wszystko, aby utrzymać fasadę, którą zbudował, nie zważając na Ciebie czy inne osoby, które są blisko.

Narcyz nie jest w stanie budować trwałych więzi opartych na miłości. Według jego postrzegania rzeczywistości; Miłość to gra transakcyjna i służy do wymiany usług lub/i rzeczy między ludźmi. Czułe słowa, które wypowiada nic nie znaczą.

Jego czyny całkowicie przeczą temu co narcyz mówi. Wszystkie relacje, które tworzy są powierzchowne. Jego wnętrze jest puste i mimo tego, że wydaje się, że bardzo kocha siebie, to na głębokim poziomie towarzyszy mu ciągły niepokój.

Narcyz zawsze wybiela siebie. Jeśli ma miejsce coś co jest postrzegane jako negatywne, narcyz szybko znajdzie sposób, aby Ciebie uczynić za to odpowiedzialną.

Narcyz, który Cię niszczy psychicznie.

Narcyz nie “widzi” Ciebie ani innych ludzi. Ludzie służą mu tylko do uzyskania własnych korzyści, są niejako narzędziami do osiągnięcia jego celów. Brak mu empatii. Nie liczy się z nikim i niczym. Sam nie ma dostępu do własnej emocjonalności.
Nie jest w stanie wczuć się w sytuację drugiej osoby, nie jest do tego zdolny. Fundamentalna wartość jaką jest człowieczeństwo nie istnieje dla narcyza ponieważ życie samo w sobie nie ma dla niego wartości.

Narcyz nie lubi ludzi, choć często bryluje w towarzystwie i wydaje się być uroczy i błyskotliwy. Nie lubi kiedy ktoś osiąga większe sukcesy niż on. Szczególnie jeśli Ty jesteś taką osobą. Zrobi wszystko, aby umniejszyć to, co robisz i postawić siebie i swoje dokonania na piedestale. Narcyz bywa okrutny, zawistny i bezwzględny. Jeśli wyznaczy sobie cel zemsty to sięga po niego bez żadnych skrupułów. Niezależnie od tego czy środkiem do celu zemsty jesteś Ty, jego przyjaciele, rodzina, a nawet jego dzieci.

Charakterystycznym zachowaniem narcyza jest umniejszanie drugiej osobie i poniżanie jej. Robi to, aby natychmiast poprawić sobie samopoczucie. Doskonale wie jak uderzyć w Twój najczulszy punkt. Kiedy to zrobi, triumfuje.

Sposób na narcyza

Jeśli jesteś w relacji z narcyzem i chcesz mieć dobre, spokojne życie, sposób jest tylko jeden: uciekaj!
Relacja ta bowiem funduje ciągłą niepewność oraz sinusoidę emocjonalną.
Mimo tego, że narcyz działa według określonego schematu to jednak nigdy nie wiadomo jaka reakcja nastąpi z jego strony na cokolwiek. Jego reakcje często związane są z tym czy Ty zachowujesz się tak jak on chce.

Jeśli robisz cokolwiek co nie jest po jego myśli, wpada w złość, a nierzadko złość przeradza się w agresję. Życie z narcyzem nigdy nie będzie spokojne i zrównoważone, to ciągły rollercoaster.

Narcyz nieustannie manipuluje i wie jak wzbudzać w Tobie poczucie winy. Będąc długotrwałej w relacji z narcyzem zaczynasz wątpić w siebie, w Twoje sprawstwo, a Twoje poczucie własnej wartości spada z dnia na dzień.

Narcyz będzie próbował różnych manewrów, aby Cię od siebie uzależnić. Nim się spostrzeżesz, będziesz uwikłana/y w sieć jego kłamstw
i gier. Im dłużej jesteś w relacji z narcyzem tym trudniej podjąć decyzję o odejściu.
Kiedy natomiast zdecydujesz, że odchodzisz czeka Cię kolejny etap wychodzenia z tej toksycznej relacji.

Jak narcyz manipuluje?

Narcyz będzie się Tobą bawił. Kiedy zechce wrócić, zacznie mamić Cię podobnymi słówkami jakie mogłaś/eś usłyszeć na początku relacji. Możesz usłyszeć na różne sposoby jak bardzo za Tobą tęskni, kocha Cię i czeka na Ciebie. Będzie próbował kontaktować się na różne sposoby. Potrzebujesz sporej wytrwałości, aby nie wierzyć w żadne wypowiedziane przez niego słowo.
Narcyz bowiem doskonale wie, co chciałabyś/ chciałbyś usłyszeć i nie ma to nic wspólnego z prawdą i z tym, co czuje. Narcyz jest nastawiony wyłącznie na kontrolowanie Ciebie i władzę nad Tobą.
Kiedy ma zachciankę, zrobi wszystko, aby wrócić. Kiedy mu się znudzi, wyjdzie bez słowa, aby milczeć tak długo jak mu się podoba.

Jeśli jesteś tuż po rozstaniu możesz potrzebować pomocy specjalisty. Przyjaciele, rodzina, bliscy lub ktokolwiek kto nie miał do czynienia z narcyzem, prawdopodobnie nie będzie potrafił Cię wesprzeć. Ludzie, którzy nie doświadczyli relacji z narcyzem od środa rzadko mają świadomość jak bardzo jego działanie jest wyniszczające. Możesz usłyszeć pytania, które wzbudzają u Ciebie poczucie winy lub wstydu: “może przesadzasz? o co Ci chodzi, przecież to fajny facet” itd.

Dlaczego narcyz jest narcyzem?

Na początkowym etapie niezbędne jest, aby uwolnić się od próby zrozumienia relacji i zachowań narcyza. Narcyzm jest zaburzeniem, a zatem nie próbuj poszukiwać motywów i racjonalizować zachowań narcyza.

Uznanie tego, że byłaś/eś z narcyzem jest pierwszym krokiem do odpuszczenia poczucia winy, które może się pojawić u Ciebie po odejściu.

Rozstanie z narcyzem


Po rozstaniu pojawia się sporo emocji: złość, lęk, wstyd, poczucie winy, żal. Jednym ze sposobów poradzenia sobie z nadmiarem buzujących emocji jest uwalnianie emocji metodą Hawkinsa. Można też skorzystać z dostępnych metod pracy z ciałem np. terapii czaszkowo-krzyżowej lub TRE.

Może pojawić się także tzw. kołowrotek myśli, które będą nieustannie nękały Twoją głowę.
Bardzo ważne jest tutaj zadbanie o higienę myśli.

Czasem potrzebne jest także “przepuszczenie” ich przez gardło i wtedy potrzebna będzie osoba, która wysłucha i nie oceni tego, co masz do powiedzenia.

Technicznie, jeśli jest taka możliwość najlepiej zerwać całkowicie lub zablokować kontakt. Ważne jest, aby nie odpowiadać na jego zagrywki.

komputer i tablet na tle chmur, promowanie social mediów duchowi.pl


Po więcej informacji i praktyki zapraszamy na Nasze social media INSTAGRAMA oraz FACEBOOKA
Zostańmy w kontakcie!

Kto wytrzyma z narcyzem?

Nikt. Nikt, w tym Ty nie powinnaś godzić się na takie traktowanie.
(tutaj zwracam się do kobiet, gdyż prowadzę dla nich warsztaty i sesje)
Droga kobieto zostałaś głęboko zraniona i jesteś bardzo silna, masz niesamowitą moc. Potrzebujesz się po prostu do niej dostać i wydobyć ją z siebie. Spojrzeć na swoje sprawstwo i poczuć swoją wartość na nowo. Jeśli czujesz, że chcesz na głębokim poziomie odzyskać to z czego zostałaś obdarta zapraszam Cię na program online “Droga do siebie po rozstaniu z narcyzem”, który startuje 26.08. Szczegóły TUTAJ.


Magdalena Durska, channeling, coaching, mentoring, wsparcie, psychologia i psychoterapia
Więcej o specjalistce znajdziesz TUTAJ

Copyright © 2024 Duchowi.pl - Znajdź holistycznych specjalistów I wiedzę I miejsca I wydarzenia
Projekt i wykonanie : EGDDesign
Scroll to top